Після вторгнення Росії в Україну багато дослідницьких організацій швидко припинили фінансування та співпрацю з Росією. У наукових колах також чиниться дискусія, чи мають російські вчені мати можливість публікувати в міжнародних журналах.
Деякі видання, зокрема Nature та Science, засуджують дії Росії в редакційних статтях, але виступають проти невибіркової ізоляції її вчених, стверджуючи, що це принесе більше шкоди, ніж користі, адже наука може виступати дипломатичним каналом.
У той же час інші наукові видання, наприклад Journal of Molecular Structure, видавництва Elsevier, заявив про те, що більше не розглядатиме рукописи, написані вченими російських установ. «Наше рішення буде діяти до відновлення міжнародної законності», – наголосив Руї Фаусто, редактор журналу і хімік з університету Коїмбри в Португалії. – «Це адресовано не російським вченим, які, безперечно, заслуговують усієї нашої поваги, а російським установам».
У відповідь на вторгнення Росії незалежна американська компанія Clarivate, яка керує базою даних Web of Science, оголосила, що припиняє будь-яку комерційну діяльність в Росії та негайно закриває там офіс. Вона також призупинила оцінку будь-яких нових журналів з Росії та Білорусі, які підтримали російську війну, і прагнуть бути включені до Web of Science.
Різка позиція деяких представників наукової спільноти підтримується чималим тиском українських науковців, які у своїх листах та заявах стверджують, що бойкот російських вчених є морально правильним і може допомогти закінчити війну. Коментуючи ці процеси, вони зазначають, що Росія розбомбила вже понад 60 навчальних закладів в Україні, що підкреслює їхнє «ставлення до науки та освіти».
Втім, російська влада, як завжди йде на випередження і у відповідь на погрози ізоляції від міжнародного наукового товариства, ще більше погіршує становище своїх вчених.
Наприклад, 7 березня у цій країні заявили, що планують скасувати існуючі вимоги до науковців щодо публікації в журналах, що індексуються в Web of Science або Scopus. Натомість Міністерство науки і вищої освіти Росії має запровадити власну систему оцінки досліджень.
За словами експертів, такий крок може нашкодити російській науці. Вимоги до публікації в міжнародних журналах стимулюють підвищувати якість досліджень. А заборона публікації в таких виданнях швидко знизить їхню якість.
Джерело: doi: https://doi.org/10.1038/d41586-022-00718-y
Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE