Як правильно зберігати ліки? 5 порад від фармацевта

таблетки, лекарства, препарат
Author Avatar
таблетки, лекарства, препарат

У сухому прохолодному та темному місці

Багато препаратів слід зберігати «в сухому прохолодному, захищеному від світла місці при температурі не вище 25 °С».

Пари води згубні для низки препаратів з високою гігроскопічністю, наприклад, ацетату калію та активованого вугілля, а також для жіночих засобів гігієни та підгузків. Краще виділити під домашню аптечку ящик комода в кімнаті, причому подалі від вікна, батареї опалення і вище, щоб малюк не дотягнувся.
В автомобілі, який весь день припаркований на яскравому сонці, навіть у холодну пору року може бути спекотно для ліків. А влітку, коли температура в салоні замкненої машини піднімається до + 50 ° С, вони швидко стають непридатними.

Блістер кращий за флакон

Буває, що курс лікування пройдено, а значна частина препарату залишилася не використаною. Скільки його можна зберігати, залежить ще від лікарської форми та упаковки. Так, з таблетками або капсулами в блістерній упаковці нічого не трапиться до кінця терміну придатності при правильному зберіганні. А от якщо вони розфасовані у флакон, їх бажано використовувати протягом одного року, навіть якщо термін придатності значно більший. Справа в тому, що в такій упаковці, звідки препарат беруть пальцями або просто висипають у долоню, він контактує з мікроорганізмами, повітрям, вологою, що може знизити ефективність або змінити властивості. Ще гірше, якщо людина має звичку висипати таблетки із заводських блістерів у повторно використовувані баночки та флакони, на яких сама зробила зрозумілі написи: від головного болю, при підвищенні тиску тощо.

Використовувати швидше

Мазі, креми та гелі після розкриття упаковки рекомендується використовувати протягом 2-6 місяців незалежно від терміну придатності. Такі засоби в тюбиках або з дозаторами зазвичай містять менше консервантів, ніж ті, що знаходяться в баночках з кришкою, що відгвинчується. Препарати у формі сиропу, розчину, суспензії та інші для прийому внутрішньо бажано використовувати за три місяці, якщо не вказано інші терміни. Очні та вушні краплі ще швидше – за 10 днів або протягом місяця. Чимало їх слід зберігати за нормальної температури + 3–5 °З, тобто. у холодильнику (бажано на окремій поличці, наприклад на дверцятах). Там же слід тримати ефірні олії.

Негайно викинути!

Про те, що препарат зіпсований можуть свідчити органолептичні ознаки. Старий аспірин, наприклад, пахне оцтом, препарати тетрацикліну темніють, метамізол натрію і аскорбінова кислота жовтіють, хлорацизин червоніє тощо. Мазі та креми на олійній основі не повинні пахнути старим окисленим жиром – це ознака псування препарату. Рідкі форми також можуть змінювати колір, запах і консистенцію – у них часто утворюється густий осад або каламутна «хмара». Усі такі зміни – ознака того, що препарат треба викинути.

Небезпека довгоносиків

Збори лікарських рослин потрібно зберігати у ретельно закритих заводських упаковках (без поліетиленових пакетів) не тільки в сухому, прохолодному та темному місці, а й додатково захищати від зовнішнього середовища. Наприклад, складати у скляні банки і щільно їх закупорювати. При неправильному і надто тривалому зберіганні трави можуть зазнати нападу комах – хлібного точильника, коморного довгоносика, борошняного кліща тощо. Такі збори використовувати неприпустимо.

Прокрутить вверх