Які загрози суспільному здоров’ю чекають на Україну під час війни?

хвороба, інфекція

Як і будь-яке інше лихо, війна порушує доступ людей до базових потреб: чистої води, їжі та ліків. Діагностичні послуги та лікування стають майже недоступними через руйнування закладів охорони здоров’я та порушення їхньої роботи. Війна також значно погіршує санітарний стан, адже десятки та  сотні людей скупчуються у бомбосховищах, де немає належних умов. У небезпеці знаходяться навіть ті, кому вдалося забратися з небезпечних територій. Адже евакуаційні потяги та автобуси, прикордонні пункти, притулки для біженців також переповнені. Не дивно, що у таких умовах різко зростає ризик поширення небезпечних інфекційних захворювань.

Діарейні захворювання

Без доступу до води належної якості та за відсутності санітарних умов насамперед різко зростає ризик харчових отруєнь та діарейних захворювань, які можуть стати причиною сильного зневоднення та смерті особливо у дітей віком до п’яти років.

Їхньою профілактикою має стати обов’язкове кип’ятіння води та миття рук або ж обробка їх дезінфікуючими розчинами. Лікування більшості діарейних захворювань зводиться до регідратації (краще за все – спеціальними сольовими розчинами) та прийому антимікробних засобів, якщо хвороба викликана бактеріальною інфекцією.

Читайте також: Врач пояснил, чем опасен ротавирус и как не попасть под «колесо»

Респіраторні інфекції

Коли багато людей затиснуто в невеликому просторі, такі патогени, як віруси та бактерії, можуть дуже швидко передаватися від однієї людини до іншої. Особливо це стосується гострих респіраторних захворювань, таких як застуда та грип. Притулки та бомбосховища можуть бути особливо вразливими до таких спалахів, адже вони часто погано вентилюються та провітрюються.

Хоча багато респіраторних захворювань мають тенденцію протікати в легкій формі, вони іноді можуть призводити до серйозних захворювань, таких як пневмонія, особливо у літніх людей і тих, у кого ослаблена імунна система.

Профілактика таких інфекцій має бути такою самою, як профілактика короновірусної хвороби, до якої ми встигли звикнути за останні два роки. І хоча сьогодні ковідних обмежень в Україні майже ніхто не дотримується перебування у місцях скупчення людей у медичній масці та обробка рук і поверхонь антисептиком буде дуже доречною.

Поліомієліт

Україна вже боролася зі спалахом вакцинного поліомієліту: минулого року на заході країни було два випадки, останній з них був зафіксований у грудні. Також було виділено вірус поліомієліту від 19 здорових людей. Однак насправді спалах міг бути набагато більшим, адже поліомієліт паралізує лише одного з приблизно 200 людей, яких він заражає.

Напад Росії призупинив 3-тижневу кампанію вакцинації, яка охопила майже 140 000 дітей, розпочату 1 лютого, а також вразив нагляд за поліомієлітом.

На цьому тлі ризик нових спалахів поліомієліту надзвичайно високий і кращим захистом від нього є вакцинація. Отже при будь-яких сумнівах щодо належного захисту, краще за все звернутися до найближчого закладу охорони здоров’я (в Україні або закордоном) і зробити щеплення.

Кір

Ще однією небезпечною дитячою хворобою, ризик якої сьогодні особливо високий, є кір. Через надзвичайно високу заразність це захворювання завжди одним із перших вражає людей, що опинилися у гуманітарній кризі.

В Україні був великий спалах, який розпочався у 2017 році і тривав до 2020 року, із понад 115 000 випадків. За офіційними даними двома дозами вакцини від кору сьогодні в Україні охоплено близько 80% людей, що є недостатнім для запобігання великим спалахам хвороби.

Особливо уразливими до кору є діти першого року життя (перше щеплення зазвичай робиться дитині лише у 12 місяців) та невакциновані вагітні жінки, адже це захворювання викликає вроджені вади плоду.

Саме тому, дитина чи доросла людина, яка не отримала або пропустила планове щеплення, має якомога скоріше отримати вакцину у закладі охорони здоров’я в Україні чи закордоном.

Туберекльоз

Україна має один із найвищих у світі тягарів туберкульозу, який поширюється повітряно-крапельним шляхом і повільно руйнує легені.

За оцінками, у 32 000 людей в нашій країни щороку розвивається активний туберкульоз, і приблизно одна третина всіх нових випадків туберкульозу є стійкими до ліків. До того ж, в Україні 22 відсотки людей з туберкульозом інфіковані ВІЛ, і туберкульоз є основною причиною смерті серед ВІЛ-інфікованих.

Тягар туберкульозу завжди погіршується через скупченість людей і бідність. А стійкий до ліків туберкульоз часто виникає, коли люди не дотримуються свого режиму щоденного прийому ліків. Після 5 років без лікування 50% людей з туберкульозом легень можуть померти, заражаючи при цьому багатьох оточуючих.

Діагностика та лікування випадків туберкульозу вже впали приблизно на 30% під час пандемії COVID-19 у 2020 та 2021 роках, що призвело до збільшення передачі.

ВІЛ/СНІД

Україна займає друге місце за рівнем ВІЛ/СНІДу в Східній Європі. Близько 1% населення інфіковано, але ця кількість значно вища в групах ризику: 7,5% у чоловіків, які мають секс з чоловіками, і майже 21% у людей, які вживають наркотики.

Антиретровірусна терапія (АРТ) може тримати ВІЛ під контролем і створювати міцний імунний захист від опортуністичних інфекцій. При систематизованому застосуванні АРТ може придушити вірусне навантаження до таких низьких рівнів, що людина не може передати ВІЛ.Однак війна створила серйозні проблеми із доступом до антиретровірусної терапії. Міжнародні організації сподіваються налагодити доступ до цих препаратів в Україні та закликають людей із позитивним ВІЛ-статусом, які покинули країну, не приховувати свою хворобу, а звертатися за допомогою у закордонні заклади охорони здоров’я.

Згідно з даними ЮНЕЙДС, в Україні приблизно 260 000 людей жили з ВІЛ наприкінці 2020 року. З них лише 69% знали свій статус, 57% отримували АРТ, а 53% досягли вірусної супресії.

 

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх